(مزایای عضویت)
آخرین بروزرسانی:‌جمعه, 1397/04/22 21:00

لیفت سانترال لب

 

         

سایت جامع اعمال جراحی پلاستیک صورت و گردن - دکتر فرناد کرمی فر

 

 

تعریف:به برداشتن 7-5 میلیمتر از پوست لب فوقانی در مجاورت  بینی بمنظور کوتاه کردن ارتفاع قسمت میانی پشت لب گفته میشود. با این عمل لب فوقانی کوتاهتر میشود وقدری نیز برجسته تر میگردد همچنین دندانهای پیش بیمار نیز مشخص تر میگردد.

 

مدت زمان جراحی: حدود 30 دقیقه

 

مدت زمان بستری: این عمل بصورت سرپایی انجام میشود ٰ بیمار بعداز هوشیاری کامل مرخص میگردد.

 

بیهوشی: این عمل با تزریق ماده بیحسی انجام میشود.

 

مدت زمان بهبودی: بیمار بعد از 7-5 روز میتواند به سرکار خود بازگردد.

 

دفعات عمل: یکبار

 

عوارض احتمالی: عفونت - قرمزی طولانی مدت ـ  زیاد یا کم برداشتن پوست لب فوقانی- خرگوشی شدن دندانها - بجا ماندن اثر عمل

 

ماندگاری: دائمی

 

معادل لاتین: Central lip lift

 

جهت ملاحظه اسلایدهای عمل جراحی قرار دادن پروتز لب به گالری مراجعه فرمایید

ایران فیس لیفت

--------------------------------------------------

 با افزایش سن فاصله بین حاشیه لب فوقانی و بینی افزایش می یابد و لب فوقانی باریک شده و آویزان میگردد بطوریکه دندانهای فوقانی در حالت سکون لبها  قابل مشاهده نخواهند بود. برعکس لب پایین  با افزایش سن تحلیل رفته و شل میشود بگونه ای که دندانهای پیشین پایین ، در حالت سکون لبها  قابل رویت میگردند.

در لیفت سانترال لب نباید آنقدر از لب برداشته که دندانهای پیشین فوقانی بیش از 5-4 میلیمتر در حالت سکون لبها نمایان باشد. در صورت لیفت زیاد سانترال لب و مشخص شدن بیش از حد دندانها عارضه دندان خرگوشی رخ میدهد. همچنین آنقدر باید از پشت لب برداشت که پهنای پشت لب کمتر از 12-10 میلیمتر نگردد در غیر اینصورت پشت لب باریک میگردد.

بیماران باید توجه داشته باشند که به علت ریلاکس شدن پشت لب ، جراح قدری بیشتر لب را لیفت میکند و بلافاصله بعد از عمل قدری دندانها بیشتر خود را نشان میدهند وبه اصطلاح دندان خرگوشی میشود ولی  به مرور زمان و ریلاکس شدن لب فوقانی ، دندانهای فوقانی کمتر قابل رویت خواهند بود.

اسکار (جای برش) زیر بینی بخوبی بهبود یافته و جایش باقی نمی ماند.

اکثر بیماران از نتیجه این عمل رضایت به میزان بالایی دارند

با یک روش تغییر یافته لیفت سانترال لب می توان سوراخ های بینی را نیز کوچکتر نمود.

-----------------------------------------------------------------------------------

5 حالت لب فوقانی وجود دارد که جراح باید هنگام لیفت سانترال لب ؛ آن حالات را مد نظر داشته باشد به شرح ذیل:

1-  لب فوقانی کوتاه باشد و دندانهای پیشین بیمار نیز مشخص نباشد. بلند کردن دندانهای پیشین از طریق دندانپزشکی زیبایی راه حل بهتری است تا اینکه لب بیمار را باز هم کوتاه تر نماییم.

 

2- لب فوقانی بلند باشد و دندانهای پیشین بیمار نیز به طور قابل ملاحظه ای نمایان باشند. کوتاه کردن لب در این افراد باعث می شود که دندانهای پیشین بیمار مشخص تر گردد.

 

3- لب فوقانی بیمار قوس زیادی داشته باشد بطوریکه انجام لیفت سانترال در آنان منجر به پایینتر قرار گرفتن گوشه های لب  می شود.

 

4-  بینی سوراخهای گرد داشته باشد  بطوریکه جای برش بخوبی استتار نگردد در چنین حالتی , خار بینی را کوتاه میکنند تا زاویه بینی ولب حادتر شده تا اسکار را پوشش بهتری بدهد.

 

5- دهان بیمار گوشه هایش به سمت پایین باشد در این حالت انجام لیفت سانترال لب منجر به پایینتر رفتن گوشه های لب میشود. در این شرایط توصیه میگردد که همزمان با انجام لیفت سانترال , لیفت گوشه های لب نیز انجام شود.

---------------------------------------------------------------------------------------------

بدنبال لیفت سانترال لب ؛ پشت لب نباید کمتر از 12-10 میلی متر شود حال چنانچه بدنبال حداکثر لیفت لب ,  دندانهای پیشین فوقانی مشخص نباشد در اینصورت برشی در  فرنولوم داده میشود.

فرنولوم پرده دو لایه غشایی است که داخل لب فوقانی قرار دارد. با برش در فرنولوم ؛ ظرف دو الی سه هفته لب فوقانی قدری جمع شده و کوتاه تر میگردد لذا دندانهای پیشین بیمار مشخص میشود.

لازم به تذکر است که دندانهای پیشین فوقانی  نباید بیشتر از 5-4 میلیمتر نمایان شود در غیر اینصورت عارضه دندان خرگوشی رخ میدهد.

----------------------------------------------------------

گاهاً بدنبال عمل جراحی لیفت سانترال لب فوقانی در اوایل بیمار احساس میکند که پره های بینی اش بازتر شده است. علت آن تورم موقتی ناحیه عمل شده می باشد و بعد از مدتی این مشکل برطرف میشود

--------------------------------------------------------

زمان استفاده از مواد آرایشی بعد از عمل لیفت سانترال لب

بطور معمول ۲ هفته بعد از عمل جراحی بیمار مجاز به استفاده از مواد آرایشی در پشت لب برای پوشاندن اثرات زخم می باشد مگر آنکه در محل برش جراحی خشکه خون یا ترشحات وجود داشته باشد.

 

منبع: facial plastic surgery/Fedok-2014

ایران فیس لیفت

--------------------------------------------------------------------------