(مزایای عضویت)
آخرین بروزرسانی:‌پنج‌شنبه, 1397/10/27 21:49

داروهای متداول

کوآنزیم کیو تن (Coenzyme Qten)

 

کو آنزیم کیو10 چیست؟

این ماده که به اختصار  کوکیو10 (CoQ10) نیز نامیده میشود مشابه ویتامین می باشد و در تمامی سلولهای بدن یافت می شود. بدن شما کوکیو10 را می سازد و سلولها از آن برای تولید انرژی برای رشد سلولی و حفظ سلولها استفاده میکنند.

کوکیو10 همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل میکند.آنتی اکسیدانها بدن را در برابر مولوکولهای زیان آور حفاظت میکنند.

توصیه هایی برای افرادیکه رواکیوتین مصرف میکنند

 

این دارو در ایران " راکوتان " نامیده می شود ولی تلفظ صحیح آن " رواکیوتین " می باشد.

رواکیوتین دارویی جهت درمان آکنه می باشد.

این دارو حاوی ایزوترتینوئین بوده و توسط شرکت دارویی Roche ساخته میشود.

رواکیوتین از طریق اثر کاهشی بر روی غدد چربی پوست اثر میکند به عبارت دیگر این دارو تولید چربی توسط این غدد را کاهش می دهد ، همچنین رواکیوتین اندازه غدد چربی را کوچکتر کرده و التهابی که در آکنه رخ میدهد را می کاهد.

هشدارFDA در خصوص مصرف ترامادول

 

ترامادول یک داروی مسکن شبه تریاک است که برای تسکین دردهای متوسط تا شدید تجویز می شود و به اشکال خوراکی و تزریقی عرضه میشود.

بنا بر نظر اداره غذا و داروی ایالات متحده آمریکا مصرف قرص های طولانی اثر آن  تحت نام تجارتی ULTRAM با خطرات بالقوه ای همراه بوده و تجویز آن باید با احتیاط صورت گیرد.

ترامادول برای افرادی که سابقه اقدام به خودکشی داشته اند نباید تجویز شود زیرا ممکن است باعث خودکشی آنها شود.

ژل اسکار کنتراک تیوبکس (Contractubex)

 

این ژل که برای از بین بردن اسکار (جوشگاه زخم) استفاده میشود ساخت کشور آلمان می باشد. برای آنکه این ژل موثر واقع شود باید روزانه 3-2 بار برای حداقل 3 ماه استفاده شود.

ژل کنتراک تیوبکس را تقریبا" روی هر اسکاری بعداز آنکه پوست التیام یافت می توان استفاده نمود از جمله اسکارهای ناشی از بریدگی ، عمل جراحی ، سوختگی و درمان با لیزر.

سیک آکتیو / Cicactive

 

سیک آکتیو( Cicactive) یک مایع هیدروکلوئیدی ژل مانند است که توسط شرکت اوریاژ  در تیوب های 30 میلی لیتری تولید می شود. این ژل صرفا" جهت تسریع التیام زخمهای سطحی از جمله سوختگی سطحی  و اعمال جراحی کوچک پوست از قبیل لیزر ؛ تراش پوست (درم ابراسیون) ؛ سوزاندن سطحی ضایعات پوست ، پیلینگ  و رادیوتراپی استفاده دارد. سیک آکتیو اثر التیام بخشی خود را بواسطه مرطوب نگاه داشتن زخم اعمال می کند.

موثرترین داروی ضدلک

 

موثرترین دارو  برای از بین بردن لک های پوستی از جمله کک و مک و لک های دوران پیری , کلوآسمای غیرفعال , ملاسما و سایر پررنگی های پوست ناشی از تجمع ملانین هیدروکینون می باشد.

هیدروکینون به صورت کرم و لوسیون 4% در بازار ایران موجود می باشد و بهای نازلی دارد.

 یک لایه نازک از کرم یا لوسیون این دارو را دو بار در روز (صبح و شب) بر روی ناحیه مورد نظر بمالیدد.

ماینوکسیدیل موضعی (Minoxidil)

 

چرا این دارو تجویز میشود؟

ماینوکسیدیل برای تحریک رشد مو و کند کردن ریزش مو استفاده میشود. بیشترین تاثیر ماینوکیسیدل در افراد زیر 40 سال می باشد که اخیرا" دچار ریزش مو شده اند.

ماینوکسیدیل هیچ تاثیری بر روی عقب رفتن خط مو ندارد. این دارو طاسی را درمان نمیکند .

بعد از قطع مصرف آن مجددا" موها ظرف چند ماه دچار ریزش میشوند.

 

این دارو چگونه باید مصرف شود؟

آپراکلونیدین (Apraclonidine)

 

 

یکی از عوارض تزریق سم بوتولیسم (ازجمله بوتاکس ) به قسمت بالای ابروها  افتادگی پلک یا پتوز می باشد. میزان وقوع این عارضه بدنبال تزریق سم بوتولیسم حدود 5٪ است به عبارت دیگر از هر 100 نفر که سم بوتولیسم به صورتشان تزریق میکنند 5 نفر دچار این عارضه میشوند. افتادگی پلک بدنبال تزریق سم بوتولیسم میتواند تا دو هفته بعد از تزریق رخ دهد.