(مزایای عضویت)
آخرین بروزرسانی:‌پنج‌شنبه, 1397/10/27 21:49

دانستنی‌های پزشکی

ماندگاری کدام چربی پلک فوقانی بیشتر است؟

 

اگر قرار باشد از چربی خود چشم برای پر کردن گودی کاسه چشم استفاده شود در اینصورت چربی مجاور بینی بهترین گزینه است.

چربی مجاور بینی بدلیل آنکه حاوی سلولهای بنیادی است  بعد از قرار گرفتن در محل گودی تدریجاً حجیم تر میشود ولی بالعکس چربی قسمت میانی پلک فوقانی بدلیل آنکه فاقد سلولهای بنیادی است بعد از قرار گرفتن در محل گودی به مرور زمان تحلیل میرود.

منبع:  perioocular rejuvenation; Sclafani

چه مدت طول میکشد تا اسکار جراحی التیام یابد

معمولاً اسکارها ظرف چند هفته الی یکی دوماه  بهبود می یابند ولی شما نتیجه نهایی  را یکسال بعد از عمل خواهید دید. در افراد مسن تر یا افرادیکه پوست شل تری دارند  اسکارها سریعتر تکلیفشان مشخص میشود ولی در افراد جوان یا در نواحیی که پوست تحت کشش بیشتری است ؛ ۲۴-۱۸ ماه طول میکشد تا بافت اسکار آرام بگیرد.

توبرکل داروین

 

در ۱۰ درصد افراد جامعه در محل اتصال ثلث میانی به ثلث فوقانی لاله گوش برجستگی عضروفی وجود دارد که بعلت آنکه چارلز داروین در کتاب" تبار انسان " از آن به عنوان نشان نیاکانی در راسته نخستیان ( انسان و میمون سانان) نامبرده  برده است به توبرکل (برجستگی) داروین معروف می باشد.

این نقیصه همانطور که در اشکال زیر نشان داده شده؛ میتواند به صورت برجستگی در لبه داخلی لاله گوش یا به شکل توده ای در لبه خارجی لاله گوش تظاهر کند.

استفاده طلا و پلاتین در اعمال جراحی پلک چشم

در برخی از اختلالات عصبی چشم که در آن یک پلک یا هر دو پلک بسته نمیشود و خطر آسیب قرنیه برای بیمار وجود دارد در این حالت  قطعات طلا و یا پلاتین با وزن و اندازه حساب شده  در پشت پلک فوقانی جا سازی می شود و از طریق نخ های ظریف بخیه این پلاک ها به غضروف پشت پلک دوخته میشود. با استفاده از این وزنه ها ِ پلک سنگین تر شده و بسته میشود و خطر آسیب قرنیه به حداقل میرسد.

مشابه بیمار زیر که دچار فلج عصب صورت شده است:

حجیم کردن لبها با استفاده از تاندون

 

آیا میدانید که لبهای باریک با استفاده از یکی از تاندونهای فرعی مچ دست تا بیش از دو برابر افزایش حجم پیدا میکند ؛ ضمن آنکه ماندگاری خوبی داشته و حرکت پذیری لبها نیز مختل نمی شود.

منبع: PubMed.gov

پروتز شقیقه

 

یکی از نکات مهمی که گاهاً از دید افراد پنهان باقی می ماند و تاثیر بسزایی در چهره  دارد فرو رفتگی ناحیه شقیقه هاست. این نقیصه می تواند مادرزادی باشد یا در اثر ضربه یا بدنبال اعمال جراحی مغز و اعصاب که منجر به تحلیل رفتن عضلات ناحیه شده ؛ ایجاد گردد. 

با افزایش سن نیز در برخی افراد عضلات ناحیه شقیقه تحلیل رفته باعث گودی این ناحیه می شود که ظاهر فرد را تکیده می کند. 

بسته نشدن کامل پلک فوقانی بدنبال عمل جراحی پلکها

 

بسته نشدن کامل پلک فوقانی که لگوفتالموس (Lagophtalmos)  نامیده می شود یکی از عوارض عمل جراحی پلک فوقانی می باشد  که در چند روز اول بعد از عمل جراحی پلکها یک اتفاق طبیعی می باشد. این عارضه معمولاً ظرف ۴۸ ساعت بعد از عمل وقتی که ورم پلکها فروکش کرد و مواد بیحسی موضعی جذب شد؛ برطرف میگردد.

مراقبت های بعد از عمل قرار دادن پروتز گونه یا پروتز مجاور بینی

 

۱- بمدت ۴۸ ساعت در ناحیه عمل شده کمپرس یخ بگذارید.

۲- به حد کافی استراحت داشته باشید. در طول ۲ هفته بعد از عمل جراحی حداقل فعالیت بدنی داشته باشید.

۳- یک روز بعد از انجام عمل جراحی شما میتوانید دوش بگیرید و یا اینکه صورت و موهایتان را بشویید.

۴- در صورت دردی که با دوز تجویزی داروها کنترل نمی گردد؛ میتوانید هر چهار ساعت علاوه بر داروهای تجویزی استامینوفن مصرف کنید.

پوسته ریزی لبها

 

پوسته ریزی التهابی لبها هم مردان و هم زنان دچار آن میشوند و عمدتاً جوانان زیر ۳۰ مبتلا به آن میگردند.

شایع ترین علائم تظاهر کننده آن بدنبال یک رویداد استرس زا بروز میکند.

عواملی که در برخی از بیماران می تواند عامل این عارضه باشد عبارتند از:

* تنفس از راه دهان

* لیسیدن عادتی لبها

* مکیدن عادتی لبها

* کندن عادتی مخاط لبها

* گاز گرفتن عادتی لبها